• slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider

Atraktivní, dynamická a moderní metropole – to byly první dojmy účastníků zájezdu do znovusjednoceného hlavního města Spolkové republiky Německo.

Pro 40 studentů Gymnázia Ch. Dopplera byl dvoudenní pobyt v tomto městě opravdu atraktivním cílem. Žádné jiné město Německa nenabízí tolik historických památek, muzeí a galérií a zároveň přehlídku moderní archterktury posledních desetiletí. Budova Reichstagu, Ostrov muzeí, Gedächtnisskirche, Berliner Dom, Rotes Rathaus, Brandenburger Tor, věznice Spandaua, Olympijský stadion, Charlottenburg, Belvedere a obrovské oázy zeleně jsou důkazem o bohaté historii a kulturním vývoji tohoto velkoměsta.

Moderní architekturu pak úžasně reprezentuji stavby na Potsdamer Platz včetně největšího vlakového  hlavního nádraží v jeho blízkosti. Procházky bývalým Západním Berlínem po třídě Kurfürstendamm s mnoha luxusními obchody a KADEWE a s modernějším obchodním centrem Evropa ukázala na odlišný vývoj města v jeho poválečné historii, kdy byla tato část města opravdu výkladní skříní kapitalismu.

Památník holokaustu a vládní čtvrť s úřadem německé kancléřky byly též v centru naší pozornosti hned v ranních hodinách prvního dne, stejně tak i Charlie- Check - Point, připomínající minulost v době NDR.

Ubytování v hotelu na kraji města bylo jen krátkou přestávkou před poslední atrakcí prvního dne, a to výjezdem na Televizní věž.

Druhý den jsme se věnovali výhradně prohlídce jeho východní části.

Muzeum Berlínské zdi , třída Unter den Linden s komplexem historických budov, Státní opera, Humboldtova universita, katedrála sv. Hedviky, Berliner Dom a návštěva v Neues Museum s třetí největší sbírkou egyptského umění v Evropě jsme zvládli pěšky.

Romantickou část našeho zájezdu představovala  jednohodinová projížďka lodí po Sprévě, při které jsme nadšeně pozorovali střídání starých a nových částí města a vyslechli si zajímavý slovní doprovod v němčině a angličtině.

Že německá vláda investuje do výstavby hlavního města nemalé prostředky,  bylo vidět na každém kroku. A staví se zde stále. Máme za sebou mnoho kilometrů pěší chůze po oba dny, ale vyplatily se a bez únavy jsme je všichni zvládli, neboť Berlín je jednou z mála metropolí Evropy, kde je mimořádně čistý a svěží vzduch. Určitě se vyplatí zajet do Berlína znovu. Většina z nás to jistě v budoucnu udělá, neboť Berlín nás opravdu nadchnul.

Tento web používá k poskytování svých služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.