Logo školy

GYMNÁZIUM CHRISTIANA DOPPLERA

Kmenová učebna: U26
Třídní učitel: Mgr. Michal Prokopec
Zástupce třídního učitele: Mgr. Tereza Samková

Webové stránky: https://sites.google.com/site/gchdenglish/home/1-j

 

Předseda třídy: Tomáš Čurda
Místopředseda třídy: Katie Alžběta Brown

Zástupce v radě rodičů: p. Finger

Mezigenerační dialog: Odboj, nucená práce

 

Mezigenerační setkání na téma český protinacistický odboj a nucené práce zní dost nudně, ale kdybyste dne 16. května (v době maturit) nahlédli do posluchárny fyziky, byli byste ohromeni. Ne tím, že byla plná, zaplněná žáky 4. a 5. J do posledního místečka, ale že tam bylo ticho jako v kostele. Za katedrou seděla drobná stařenka, či spíše dáma vyššího věku, která již tišším hlasem vyprávěla o svých životních osudech za 2. světové války.

Paní Jarmila Pláteníková (nar. 2. 8. 1924), rozená Hubínková, se rozpovídala o své rodině a studiích v Českých Budějovicích, kde se již na počátku války zapojila do odboje proti nacistům coby spojka, o následných nucených pracích v Němci obsazeném polském pohraničí, návratu do Čech a věznění gestapem.

Za toto výjimečné setkání musíme poděkovat nejen paní Jarmile, ale i společnosti Živá paměť a paní Viole Jakschové, díky nimž stále ještě existuje možnost, jak nahlédnout do paměti těch, kteří „TO“ zažili.

 

Ty děti si pořád hrají!

Ty děti si pořád hrají!

aneb dětská tématika v díle bratří Čapků 

a žáci 4. J na návštěvě u své bývalé učitelky výtvarné výchovy Ivany Hasalové

22. února 2017

v GASK v Kutné Hoře.

 

Školní výlet do Kutné Hory

   Dne 21. února 2017 jsme my, třída 4. J, s paní profesorkou Samkovou a Švarcovou vyrazili na exkurzi do GALERIE STŘEDOČESKÉHO KRAJE v Kutné Hoře, kam jsme se dopravili dvěma vlaky a autobusem.

 V galerii nám dělala průvodkyni bývalá profesorka našeho gymnázia, slečna Ivana Hasalová.  Prohlédli jsme si výstavu bratří Čapků: „Ty děti si stále hrají.“ Poté jsme dostali možnost se i výtvarně zapojit; a to na základě inspirace dílem Josefa Čapka.

   Výstava byla velmi zajímavá a pomohla nám lépe pochopit život, a tudíž i tvorbu obou bratrů. A naše výtvarná činnost byla skvělým zpestřením celého výletu, proto ho hodnotíme velmi pozitivně a těšíme se na další společnou výpravu.

Šárka Ř., 4. J

 

 

 

 

Krajina, kam se rád/a vracím…

 

 

 

 

A předseda třídy radující se z dobře odvedené práce spolužáků.

 

Bobřík informatiky 2016

Každoročně se naši žáci účastní soutěže Bobřík informatiky. V této soutěži se online řeší 15 úloh různé obtížnosti v několika kategoriích.

V tomto roce se v základním kole soutěže v kategorii Benjamin na 1. -2. místě umístili Michal Bernat z 1. M a Cyril Čmejrek ze 2. M s plným počtem 240 bodů.

240 bodů v kategorii Kadet získali Martina Šandová ze 4. J, Adéla Karolína Žáčková ze 4. M a Jakub Marek také ze 4. M.

V kategorii Junior byl na 1. místě s plným počtem bodů Alexandr Dizov z 1. C.

Kategorie Seniorů je kategorií, kde úspěšní řešitelé základního kola postupují do kola krajského. V této kategorii soutěžilo celkem 16 studentů, 8 z nich je postupujících. Jsou to od 2. do  8. místa studenti  Sebastian Duarte, Ondřej Altman, Vojtěch Dědek, Jakub Matějka, všichni z 8. M, a ze 7. M Vojtěch Lanz, Vojtěch Lengál a Tomáš Zasadil. Nejlepším postupující se ziskem 240 bodů je David Žáček z 8. M.

 

Krajské kolo proběhne na GCHD 1. února 2017.

Olympiáda v českém jazyce

Olympiáda v českém jazyce - výsledky krajského kola :
 
I. kategorie:
Veronika Očenášková (3. J) - 8. místo
 
II. kategorie:
Aneta Králová Lesná (7. J) - 1. místo, postup do celostátního kola

Obvodní kolo olympiády v českém jazyce

9. 2. 2016 proběhlo obvodní kolo Olympiády v českém jazyce: I. kategorie: 1. místo Veronika Očenášková 3. J, 9. – 11. místo Matouš Marek 4. M. II. kategorie: 1. místo Aneta Králová Lesná 7. J, 6. – 7. místo Johana Jurášová 8. M

Dějepisná olympiáda

V úterý 26.1. proběhlo obvodní kolo dějepisné olympiády. 1.místo obsadil Yu Leonard ze 4.M a postupuje do krajského kola. Očenášková Veronika ze 3.J se umístila na 13. místě. Srdečně gratulujeme.

Olympiáda v českém jazyce

16. 12. 2015 proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce:
 
I. kategorie:
1.-2. místo: Marek Matouš, 4.M
                 Očenášková Veronika, 3.J
3. místo: Žáčková Adéla, 3.M
 
II. kategorie:
1. místo: Králová Lesná Aneta, 7.J
2. místo: Jurášová Johana, 8.M

3. místo: Tlamsová Gabriela, 6.J

Mobilní planetárium

Ve dnech 21. a 22. září bylo v naší tělocvičně nainstalováno mobilní planetárium s programem, jehož se zúčastnili žáci sekund, tercií, kvart a kvint. Zhlédli promítání o historii hvězdářství a o původu života na Zemi. Efektní full-dome show je poučila o vzniku vesmíru včetně naší planety, vzniku a vývoji živočišných druhů, tajemství DNA a dalších zajímavostech. Produkce propojila informace, jež se žáci dozvídají nejen v hodinách fyziky, ale i biologie, chemie či dějepisu.

Kde jsme?

Praha

Hlavní město Praha

Ministerstvo školství

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Gymnázium Christiana Dopplera


Zborovská 621/45, Malá Strana, 150 00 Praha 5
+420 257 320 816
office@gchd.cz

© 2016 Všechna práva vyhrazena.
Web vytvořili studenti gymnázia.

Tento web používá k poskytování svých služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.