• slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider

Ano, je to tak. Na naší škole konečně vznikla studentská samospráva, nazývá se Studentský parlament a je v ní z každé třídy jeden zástupce.

Ptáte se, jak vlastně samospráva vznikla? Jedná se o klasický příběh, kdy jeden měl nápad a druhého napadlo to samé, tak se spojili a pokusili se uskutečnit svou vizi. V průběhu toho se k nim přidávali další a další, až se sešlo 20 lidí, 20 zástupců svých tříd. Ti se sešli na svém prvním zasedání a diskutovali o tom, jak by chtěli, aby Parlament vypadal. Ve čtvrtek 30. 11. byly odsouhlaseny stanovy a zvoleni lidé do funkcí předsedy, místopředsedy a dalších dvou členů rady. Předsedou se stal Daniel Smíšek (6.M) a místopředsedou Martin Kodada (3.C). Zbylé dva posty v radě obsadili Vojtěch Švandelík (8.M) a Ivan Žižka (7.M). Teď vás napadá otázka, co je rada. Rada je orgán Parlamentu čítající čtyři lidi – předsedu, místopředsedu a dva další lidi volené zástupci – má za úkol vykonávat, na čem se samospráva dohodne. Parlament se snaží jednat v zájmu studentů. Například teď se rozhodl zabývat pamlskovou vyhláškou a bude se snažit, aby byl ve škole opět automat.

Dále Parlament zvolil delegáta na Středoškolský sněm. Jedná se o spolupráci České středoškolské unie (ČSU) a Magistrátu hlavního města Prahy. Každá pražská střední škola může do Sněmu vyslat jednoho zástupce. Usiluje o to, aby mohli studenti jednat s magistrátem o problémech školství, Prahy i Česka obecně a aby mohli zasahovat do dění a vyslovit svůj názor. Sněm se bude scházet čtyřikrát ročně a momentálně je v něm odhadem asi sto zástupců pražských škol. Na prvním zasedání se řešil provozní řád a načala se témata týkající se stravování ve školách a dopravy, tím se stanovil i program následujícího zasedání. Zároveň zástupci ČSU vyslovili návrh, že pokud bychom chtěli pořádat nějakou studentskou akci, tak nám může ČSU poskytnout až 3000 Kč. Magistrát přidal k návrhu také svůj, a to že kdybychom chtěli peníze pro školu, například na vybavení či renovaci, můžeme o to na Sněmu zažádat, Magistrát by na základě toho mohl možná upřednostnit naši prosbu o dotaci z rozpočtu před ostatními žádostmi škol, jelikož by se jednalo o něco, co chtějí aktivně i studenti. Takže pokud byste chtěli peníze na nějakou studentskou akci či na něco pro školu, kontaktujte zástupce své třídy v Parlamentu.

Je opravdu skvělé, že Studentský parlament a Středoškolský sněm vznikly. Doufejme, že splní naše očekávání.