• slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider

I letos studenti našeho gymnázia a jejich vyučující využili blízkosti pracovišť Akademie věd ČR a navštívili celou řadu přednášek, otevřených dveří a workshopů, které pro veřejnost s velkým úspěchem AV už několik let pořádá. Pro naše studenty je to vítaná příležitost seznámit se akademickým prostředím. 

V rámci letošního Týdne vědy a techniky AV studenti tříd vyššího i nižšího gymnázia rozšířili svoje znalosti:

z matematiky:

v Matematickém ústavu, kde 6.M byla na přednášce s názvem "Buffonova jehla a aproximace čísla pí". Bylo to velmi zajímavé a dokonce studenti pomocí praktického pokusu počítali pravděpodobnost a 3.M a 5.M také v Matematickém ústavu AV pracovali s pravděpodobností a geometrickými tvary.

z biologie a chemie:

Třídy 2.C a 6.M a se vypravily do areálu České zemědělské univerzity, kde zhlédly film Svět podle termitů. Promítání byl přítomen hlavní aktér tohoto dokumentu České televize a ČZU, se kterým pak studenti diskutovali o významu termitů pro planetu Zemi. Film získal několik ocenění a rozhodně ho můžeme doporučit! Je nyní k volně dispozici v i-vysílání ČT zde: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11565736341-svet-podle-termitu. Třída 3.C navštívila Ústav organické chemie a biochemie, kde se dozvěděla více o tuberkulóze, zda je aktuálním tématem i dnes, cukrovce a její léčce, a o struktuře DNA, kdy si studenti mohli i prakticky tuto molekulu vyizolovat. Studenti maturitního Semináře z biologie navštívili Ústav experimentální medicíny AV ČR, kde si vyslechli přednášku NG2 gliové buňky a regenerace nervové tkáně. Dále se vydali na exkurzi do Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, kde pro ně byla připravena přednáška Mikroorganismy trávicího traktu živočichů. Poté se studenti seznámili s prací ve dvou odborných laboratořích ÚŽFG a vyzkoušeli si některé laboratorní techniky používané ke studiu mikroorganismů a 5.J se zúčastnila přednášky Komunikace mezi mikroorganismy v Mikrobiologickém ústavu AV ČR.
 
z fyziky, informatiky a psychologie:
 
2.C na robotech a cestě na Mars a 8.M pozorovala nejenergetičtější částice ve vesmíru.
 
z češtiny:
 
Ústav pro jazyk český, kde si 7.M vyzkoušela psaní motivačního dopisu a přitom mohla sledovat kulturní rozdíly mezi českým a anglosaským prostředím.
 
a z dějepisu, kdy některé třídy navštívily velmi dobře připravenou únikovou hru Osudové osmičky.