Po roční soutěžní pauze, kdy se naše robotýmy sice pilně připravovali, ale soutěž se, bohužel, neuskutečnila (naši roboti nebyli asi dostatečně očkovaní), jsme se konečně dočkali a mohli jsme se těšit na nové zadání soutěžního úkolu.
A to bylo vskutku zajímavé. Organizátoři z Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze se nechali zřejmě inspirovat totálním lockdownem restauračních zařízení a přichystali úlohu se stylovým názvem „Číšník“. Úkolem legorobota bylo zdolat krkolomnou cestu plnou kopců a údolí a převést na „legopodnose“ vozíček bez toho, aby vozík spadl z robota na zem.
Úvodních čtyř předkol se zúčastnilo 106 robotýmů z celé České republiky, které ze stavebnice Lego postavili vskutku zajímavé a hlavně funkční roboty.
Naše škola postavila již zkušený tým ze 6. M „Quvia Robotics“ ve složení: Ondřej Sedláček, Jiří Cihelka a Matěj Holubec, který podporoval nově sestavený tým ze stejné třídy „Antel“ ve složení Eliška Koudelková, Matúš Púll a Michal Bernat a tým „RUR“, složený ze studentů 2. C: Filipa Endrleho, Radima Nováka, Daniela Čtvrtečky a důležitého náhradníka Ondřeje Popovského.
Ekipu robotýmů GCHD doplnil tým z 5. M „Jehněčí křidélka“ v sestavě: Albert Bakoč, Mikuláš Jandík a Tomáš Červený.
Do předkola soutěže naše týmy nastupovaly s velkým odhodláním a nadějemi na úspěch. A měly k tomu důvod. Hodiny práce na stavbě robota a jeho programování, ale hlavně testování a odlaďování chyb přinesly očekávané výsledky.
A tak do celostátního finále Robosoutěže, které se konalo v Zengerově posluchárně na půdě ČVUT, postoupil, spolu s dalšími týmy z celé ČR, a to dokonce ze třetího místa v předkole soutěže tým „Jehněčí křidélka“. Z postupu do finále se radoval i náš další tým „RUR“.
Celorepubliková finálová soutěž se uskutečnila 17. prosince 2021 a zúčastnilo se jí celkem 37 robotýmů týmů. Oba naše týmy ve finále tvrdě bojovaly a úspěch se tak musel zákonitě dostavit. Tým „RUR“ ve finále obsadil konečné krásné 18. místo. Tým „Jehněčí křidélka“ byl v základní části finálové soutěže dokonce nejlepší a do vyřazovacího pavouka nastupoval jako favorit soutěže z 1. místa.
Bohužel i robot si občas postaví hlavu, nebo spíš kostku. V rozhodujícím kole tak nebyl jehněčí robot dostatečně okřídlený a svůj úkol splnil jen o pár robookamžiků pomaleji než robot soupeře. Ve finálovém kole se i přesto tým „Jehněčí křidélka“ umístil na vynikajícím 9. místě, což je zatím největší úspěch v historii Robosoutěže na našem gymnáziu.
Všem týmům blahopřejeme a držíme palce do dalších ročníků.
A také věříme, že se rodina robotýmů gymnázia Christiana Dopplera bude i nadále rozšiřovat.