Slavíme 70
 
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider

Ve středu 21.9. ráno jsme vyrazili se třídou, panem profesorem Matušíkem a panem profesorem Ročkem vlakem a následně autobusem do Ondřejova. Následně jsme vystoupali na hvězdárnu Ondřejov. Na hvězdárně jsme si vyslechli výklad a pozorovali Slunce.

Poté jsme šli pěšky na oběd do místní pizzerie. Po obědě jsme šli pěšky 7 kilometrů do plovárny Senohraby. Postavili jsme si stany, hráli jsme hru na proroka a nasbírali dříví na oheň. Po zapálení ohně jsme loupaly brambory a vařili polévku. Asi od 21:45 do 23:30 jsme byli na výpravě na dobré místo pro pozorování hvězd. Bohužel byla většinu času zatažená obloha, takže jsme moc hvězd neviděli. Každá dvojice měla přiřazený vesmírný objekt (souhvězdí, hvězdu, planetu) a na místě pozorování řekli pár slov o jejich objektu. Ráno, když jsme si zabalili stany tak jsme si postavili mosty ze špaget a izolepy. Následně jsme šli asi 2 kilometry na vlak do Senohrab a odjeli zpátky do Prahy.

Tomáš Diessner

Středečního rána 21. září jsme se sešli společně s celou třídou zhruba v 8:15 na Hlavním nádraží v Praze. Nastoupili jsme do vlaku směr Senohraby, v něm jsme strávili přibližně hodinu cesty, a poté jsme pokračovali autobusem až do Ondřejova. Vydali jsme na kopec k hvězdárně a k sídlu Akademie věd České republiky. Jakmile došlo k seznámení s průvodkyní, vyrazili jsme na dvouhodinovou exkurzi po celém areálu Ondřejovské hvězdárny. Povídali jsme si o historii hvězdárny a o funkci dalekohledů. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí ohledně astronomie (například, že pro vesmírný program musela NASA vytvořit propisku funkční i v beztížném stavu) a prohlédli jsme si mohutný Perkův dalekohled. Po exkurzi jsme si užili vydatný oběd v místní restauraci. Následoval pěší přesun přes malebnou krajinu na Plovárnu Senohraby. V kempu jsme si zahráli několik kolektivních her a začali jsme sbírat dřevo, které jsme posléze opracovali pro táborák. K večeři se vařila bramborová polévka a někteří si opékali špekáčky a jiné pochutiny. Na obzoru se objevily hvězdy, vyšli jsme na cestu za lepšími pozorovacími podmínkami, ale naneštěstí se po dobu chůze nebe zatáhlo a museli jsme s napětím čekat, kdy se na chvilku rozevřou oblaka, abychom měli co sledovat. Jasně jsme viděli například Jupiter, Saturn nebo hvězdy Vegu a Altair. Zpět ke stanům jsme se vrátili půl hodiny před půlnocí a blížil se čas spánku. Několik lidí si ještě stihlo opéct půlnoční svačinku a pak už se ulehlo do stanů. Ráno proběhla snídaně a skupinová aktivita v podobě stavění špagetových mostů. Složily se stany a lesem jsme se dostali až na vlakovou zastávku, ze které jsme se CityElefantem dopravili zpět do Prahy.

Jan Rakušan, Viktor Drábek, Daniel Švaňa