• slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider

Ve dnech 12. – 18. 3. 2018 se již tradičně uskutečnila akce Týden mozku pořádaná Akademií věd.

V rámci výuky biologie jsme se studenty navštívili několik přednášek a workshopů:

Orientace v prostoru, mozkové mapy a jejich poruchy (třída 7.J)

Výraz tváře jako okno do duše (přírodovědný seminář)

Hlavolamy ve výuce (třída 3.M)

Vnitřní hodiny a jejich vliv na naše zdraví (třída 3.C a maturitní seminář z biologie)

Mozek, paměť a neurální reprezentace okolního světa (třída 6.M)

 

Pro přiblížení témat a dojmů některé reakcí od studentů:

Nejenže jsem se na přednášce seznámil s novými hlavolamy, ale také jsme se dozvěděli spoustu zajímavých a nových informací. Jako třeba, že ve středověké Číně se lidé nechávali s hlavolamy i pohřbívat. Přednáška pro mě nebyla jen zajímavá, ale také mě namotivovala k návštěvě soutěže ve skládání Rubikovy kostky v Akademii věd ČR, která se konala v neděli 18. března. Tam jsem si opět užil spoustu zábavy, ale také jsem se setkal s mistrem ČR v rychloskládání Rubikovy kostky. (Tomáš Suchánek, 3.M; Hlavolamy ve výuce)

 

Dne 16. 3. se třída 6.M zúčastnila přednášky MUDr. Karla Ježka, Ph.D., z Biomedicínského centra Lékařské fakulty UK (Plzeň), která se konala v budově Akademie věd ČR, nesla název Mozek, paměť a neurální reprezentace okolního světa a byla součástí festivalu Týden mozku. Ústředními tématy byly druhy paměti, reprezentace aspektů okolního světa na úrovni jednotlivých neuronů a experimentální metody studia mozku. Přednáška byla velice poutavá a domnívám se, že by zaujala nejen každého inteligentního studenta gymnázia. Pokud jste náhodou předešlou noc spali jen něco kolem 4 hodin a při přednášce se vám zavíraly oči a padala hlava, pan doktor Ježek vás hned probudil svým poutavým výkladem a nějakým pojmem, který nastartoval zájem vašich neuronů. Přednáška byla dle mého názoru velice zajímavá a doporučil bych ji i těm, kteří nemají přímý zájem o způsob fungování mozku. (Daniel Smíšek, 6.M)

 

Přednáška byla užitečná, dozvěděli jsme se nějaké nové informace. Přednášející byl zábavný. Zajímavé a v dnešní době populární téma, ale z pohledu, který jsem si předtím neuvědomovala. Poučné.

Přednáška byla hodně zajímavá a užitečná a vtipná. Dozvěděla jsem hodně informací. Nejvíce se mi líbilo přirovnání obrazů.

Přednáška mě velmi překvapila a nadchla! Výborný a zábavný přednášející, zajímavé a aktuální téma, skvěle podané. Informace zde získané člověk může aplikovat ve svém životě. Určitě bych přednášku doporučila i dalším.

Přednáška byla velmi zajímavá. Profesor přednášel pěkně a zábavně. Interakce s publikem byl dobrý nápad.

Zajímavá přednáška osvětlující podstatu lidského vnímání.

Přednášející to udělal zábavné a zajímavé.

(studenti přírodovědného semináře, Výraz tváře jako okno do duše)

 

Zdroj fotografií: festival Týden mozku, AV ČR