• slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider

Na přelomu února a března, v době chladných ran a mrznoucích dní se vydala skupina odvážných studentů směr Evropa, lépe řečeno, Evropský parlament. 

Projekt Euroscola, který již funguje přes 30 let, si klade za úkol přivádět do centra Evropského parlamentu mládež z členských zemí a seznamovat je s touto významnou institucí. Aby se dodala zájemcům patřičná incentiva, Evropská unie na akci významně přispívá. 

No a když už se mělo vyrazit na jeden den do tohoto krásného města na francouzsko-německých hranicích, proč nepobýt trochu déle, že? A tak jsme vyrazili o jeden den dříve, přečkali noc v teple a pohodlí autobusu a v brzké pondělní ráno jsme čerství a vyspaní dorazili do centra Štrasburku. 

Tam nás čekal předem připravený program, který pomocí mobilní aplikace provedl studenty přes všechny nejdůležitější místa v centru města. Jelikož program byl připraven vedoucím kurzu ze vzdáleného pohodlí školního kabinetu, bylo i pro něj velké překvapení, že vše víceméně fungovalo a aplikace splnila svůj účel. Velikou výhodou byla i její relativní volnost, studenti mohli ve svých skupinkách plnit úkoly v pořadí dle svého uvážení a mohli je i přerušit návštěvou muzea, restaurace či třeba obchůdku. Toho využili prakticky všichni hned ze začátku, kdy se po startu u katedrály vydali hledat nějakou vhodnou kavárnu/pekárnu a trochu se ohřát. 

Aplikace nás mimo jiné zavedla od Štrasburské katedrály, přes Malou Francii, několikero kostelů a významných náměstí až k obchodnímu středisku. Během cesty studenti hledali různé informace po okolí, odpovídali na otázky, dozvídali se o historii města, spekulovali nad některými názvy, fotili se či se snažili co nejlépe reprodukovat francouzskou hymnu, která byla poprvé veřejně produkována právě ve Štrasburské opeře. 

Po náročném dni v promrzlém městě a předcházející noci v autobuse, byli oba pedagogičtí pracovníci spokojeni, že s hlídáním nočního klidu by to mohlo být tentokrát relativně snadné. 

Následující den byl ve znamení Evropského parlamentu. Celý program probíhal velmi hladce, starala se o nás armáda asistentů a bylo vidět, že to nedělají poprvé. Naši studenti obsadili místa europoslanců a během dopoledne shlédli jednak video zprávu od prezidentky EP, Roberty Metsolaové, tak měli možnost tázat se na různé otázky dvou řečníků – analytika Antonio Romana a členky EP, Delary Burkhardtové. Po krátkém fázi nesmělosti se začaly přes speciální aplikaci dotazy rychle množit až bylo jasné, že nemůže ani náznakem dojít k jejich zodpovězení. 

Po obědě v tamní restauraci si i studenti mohli krátce vyzkoušet, jak tak probíhá diskuze v EP nad nějakým tématem, jak se připomínkuje a na závěr i hlasuje. Učitelé mezitím absolvovali krátký workshop na téma odhalování dezinformací. 

Večer druhého dne byl výrazně aktivnější ze stran studentů, někteří se i jali socializovat se skupinou německých studentů a učili je různá česká slovíčka, jako "cukr", "káva" či "limonáda". 

Poslední den akce již byl přejezdový směr Praha. Zvládli jsme se ale stavit v německém Stuttgartu, kde se jedna skupina vydala do centra města a druhá pokračovala až k muzeu Mercedes-Benz. Zastávka byla relativně krátká, na necelé tři hodiny, ale vystačili jsme si. Obě skupiny vypadali se svou volbou programu spokojeně, a to je hlavní. 

Za intenzivní tři dny jsme si prohlédli krásný Štrasburk, učinili několik marných pokusů o komunikaci ve francouzštině, poznali Evropský parlament a ochutnali i trochu z průmyslového Stuttgartu. Minimálně vedení akce ji ohodnotilo známkou 1 a doufáme, že i účastníci by nebyli o moc přísnější.