• slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider

Začátek školního roku je kromě doby, kdy se vyrovnáváme s návratem ke každodenní rutině, i časem exkurzí. Jedna taková, určená primárně pro kvarty, proběhla ve dnech 7. – 9.9. a jejím cílem bylo bližší geografické a geologické poznání oblasti Podkrušnohoří. Třídy 4.J a 4.M, doplněné o několik studentů ze sext a oktáv, vyrazili ve středu ráno, pod vedením paní profesorky Noskové a Skoupilové a pana profesora Matušíka, směrem na severozápad.

Po necelé hodině a půl zastavil autobus nedaleko Litvínova u bývalého dolu Julius III. Zde nás čekala dvouapůlhodinová prohlídka, během níž jsme byli seznámeni s historií těžby uhlí na Mostecku. Následoval několikaminutový přesun pod vrchol kopce Hněvín v Mostě, na jehož vrcholu stojí stejnojmenný hrad. Po vystoupání na hradní věž čekal na studenty úkol týkající se změn krajiny v této lokalitě, které byly zapříčiněny rozsáhlou těžbou uhlí v minulém století. Program prvního dne byl však velmi nabitý, takže zanedlouho už jsme opět seděli v autobuse a pokračovali směrem k dolu ČSA, kde byla naše další zastávka. Zde však proti nám začalo hrát počasí, a tak zanedlouho následoval úprk zpět k autobusu a přesun na naše ubytování, během něhož jsme se ještě na chvíli zastavili v obci Měděnec ležící na hřebeni Krušných hor, odkud se nám nabídl krásný výhled na deštěm zalitou krajinu. Střechu nad hlavou nám poskytl penzion Hydro v rekreačním centru Mariánská nedaleko Jáchymova. Díky skvělému servisu pana provozních Ševčíka a jeho týmu jsme si opravdu nemohli na nic stěžovat.

Druhý den, ráno po vydatné snídani, jsme se kvůli stále přetrvávajícímu dešti přesunuli autobusem do města Jáchymov, leč náš původní záměr byl urazit cestu pěšky. Ačkoliv naším cílem bylo navštívit Štolu č. 1, tento plán byl kvůli problému v komunikaci neúspěšný. Výbornou alternativou nám však byla prohlídka jáchymovského muzea, která byla na množství informací opravdu bohatá. Po obědě následoval přesun do blízkosti města Ostrov, kde jsme navštívili Rudou věž smrti. Zde jsme byli blíže seznámeni s utrpením politických vězňů během 50. let minulého století, kdy v této oblasti probíhala masivní těžba uranu, na kterou byli využiti právě ti, kteří byli tehdejšímu režimu trnem v oku. Času však nebylo mnoho a na programu nám zbývala ještě jedna zastávka. Proto bylo opět na čase sednout do autobusu a vydat se na cestu směrem ke krušnohorským rašeliništím. Okolo sedmé hodiny večerní jsme se vyčerpaní, avšak plni nových vědomostí, vrátili zpět na naše ubytování, kde už na nás čekala večeře, po které následoval čas na relaxaci.

Poslední den jsme vyrazili na návštěvu našeho největšího lázeňského města, Karlových Varů. Zde jsme měli na programu nejprve prohlídku Vřídelního podzemí a následně výjezd lanovkou na vrchol Diana a výstup na rozhlednu, kde se nám naskytl krásný výhled na celé město. Po asi půlhodinovém sestupu zpět do centra Karlových Varů byl už nejvyšší čas vydat se zpátky směrem ku Praze. Okolo šesté hodiny večerní jsme byli opět na místě, kde naše expedice začala. Nabiti novými vědomostmi, které budeme jistě moci zužitkovat při studiu, a bez ztrát na životech, tak lze exkurzi označit za více než vydařenou.

Za účastníky z vyššího gymnázia Šimon Kačírek, 8.J.